Bijdrage ChristenUnie/SGP bij debat over de barbaarse steekpartij op het Johanna Westerdijkplein – 17 mei 2018

Voorzitter, op Bevrijdingsdag vond er uit het niets een koelbloedige moordaanslag plaats op drie mensen, met in ieder geval een terroriserende werking. De ChristenUnie/SGP wenst allereerst de slachtoffers van deze verschrikkelijke moordaanslag veel sterkte en een voorspoedig herstel. Verder respect voor het accurate politieoptreden op de 5e mei en voor het meeleven door de burgemeester die met de slachtoffers en betrokkenen meeleeft en bij hen langs is geweest.
Maar voorzitter, er zijn ook veel vragen over wat er op 5 mei en in de nasleep daarvan is gebeurd. In mijn bijdrage zal ik me met name richten op de communicatie van de driehoek, binnen de driehoek en tussen de driehoek en de rest van de betrokken organisaties.
Communicatie van de Driehoek
Al snel na de aanslag op 5 mei zien we beelden van een man die, terwijl hij een islamitische leus roept, gearresteerd wordt. Wat is hier gebeurd, zo vragen Hagenaars zich af. Burgemeester Krikke komt snel met een reactie: “'De man is bij de politie bekend vanwege verward gedrag. Op dit moment zijn er geen signalen dat er meer speelt dan dit”. Dat komt over als: gaat u maar rustig slapen. Dat was natuurlijk gelijk al een heel onverstandige uitspraak. Je verwacht een zin in de trant van: “De man is bij de politie bekend vanwege verward gedrag. We gaan deze barbaarse daad met alle mogelijke middelen onderzoeken waarbij we geen enkel motief uitsluiten, ook een terroristisch motief niet. Zodra we meer weten, hoort u dat.”
Maar, voorzitter, hier bleef het niet bij. Dinsdag 15 mei bracht het OM naar buiten dat er wél meer bekend was, het beruchte briefje in gebrekkig Engels waarin werd gewaarschuwd dat de verdachte van plan zou zijn een terroristische daad te plegen.
Dit liet zien dat de uitspraken van de burgemeester niet alleen onverstandig, maar ook ongelukkig waren. Er was een tip dat hij voornemens was een aanslag te gaan plegen en die tip is bij de politie, de gemeente en de AIVD terecht gekomen. Hoe kan het dat deze tip niet op het bureau lag tijdens het crisisberaad van de driehoek de 5e mei?
Hoe anders was de reactie van de Franse overheid op een vergelijkbare aanslag in Marseille, 1 oktober vorig jaar. De burgemeester veroordeelde daar gelijk de aanslag op twee op een bankje zittende vrouwen, gepleegd door een bij de politie bekende draaideurcrimineel en benoemde dit als “een nieuwe uiting van de barbarij die onze democratieën bedreigen”, de minister van binnenlandse zaken reisde spoorslags af van Parijs naar Marseille, en de politie gaf meteen aan dat het 'aannemelijk' was dat de steekpartij een terroristisch motief had, maar dat alle opties onderzocht zouden worden. En dit alles voordat de aanslag überhaupt was opgeëist.
Heeft de driehoek niet geleerd van de zomer 2014 waar de vorige burgemeester té snel was met zijn reactie, na een demonstratie waar ‘dood aan de Joden’ werd gescandeerd, dat ‘er geen strafbare grenzen waren overschreden’, terwijl dit later wel zo bleek te zijn? Waarom geven we in Nederland zo snel een de-escalerende verklaring uit en niet een vertrouwenwekkende mededeling? Het vertrouwen van burgers in de overheid wordt hierdoor geschaad. Als er iets ergs gebeurt, kan de burger dan de communicatie van de overheid nog wel vertrouwen? Geeft de burgemeester toe dat haar communicatie op de 5e mei, enkele uren na de steekpartij, onverstandig was? Ik reken erop dat ze dit ruiterlijk erkent. En waarom is er eigenlijk zo gecommuniceerd?
Communicatie binnen de Driehoek
Dan over de communicatie en regie binnen de driehoek. Hoe wordt er binnen de driehoek met elkaar gecommuniceerd? Waarom buitelen de verschillende partners ook deze week weer over elkaar heen met hun eigen verklaring? Waarom neemt er niemand de regie? Hier valt nog veel te verbeteren en daarom sta ik onder de reeds ingediende motie van Hart voor Den Haag.
Communicatie tussen de Driehoek en de betrokken organisaties.
Dan de communicatie tussen de driehoek en andere organisaties. Wanneer is de burgemeester op de hoogte gebracht van de melding en hoe kwam dat briefje weer naar boven? Welke les heeft de driehoek hieruit getrokken?
Was Parnassia op de hoogte gebracht van deze melding? De NOS berichtte dat Parnassia niet op de hoogte was gebracht, anders hadden ze mogelijk een andere afweging gemaakt, aldus de woordvoerder. Hoe is dat mogelijk dat ze niet op de hoogte waren? Parnassia participeert in het Veiligheidshuis, waar de melding is besproken. Zeker gezien het feit dat de man ten tijde van de melding nog intern zat bij Parnassia en dus al bekend was. Juist voor dit soort zaken hebben juist we het Veiligheidshuis. Graag een reactie.
Hoelang heeft deze man in verplichte opvang gezeten na te zijn aangehouden? Op welke manier was deze man nog in beeld bij Parnassia? Hoe goed is het toezicht op dit soort psychiatrische patiënten, zeker gezien de melding, met andere woorden hoe intensief was de ambulante begeleiding?
Titel | Bestandsgrootte | MIME-type | ||
---|---|---|---|---|
![]() | Motie Verbeteren registratie communicatie bij signalen van terrorisme | 155,5 kB | application/pdf | ![]() |
- Labels
Eerdere nieuwsberichten > 2018
december
- 18-12-18 - “Keuze voor veiling Eneco-aandelen is oliedom” - ChristenUnie/SGP: maak van Eneco een echt volksaandeel
- 06-12-18 - Goed dat wethouder Revis ‘liberale pruik’ heeft afgezet met Woonagenda - Meer lef nodig bij aanpak verhuurders en bij bieden perspectief aan gezinnen
- 05-12-18 - ChristenUnie/SGP: “Vanaf 13.00 uur betaald parkeren in Architectenbuurt is geen goed plan”
november
- 28-11-18 - ChristenUnie/SGP: laat ontwikkelaars meebetalen aan goed OV Binckhorst - "Wethouder, put your money where your mouth is"
- 28-11-18 - Den Haag moet boerkaverbod natuurlijk gewoon handhaven - “We zijn hier niet in de republiek Amsterdam”
- 28-11-18 - Gemeente, neem bewoners bij het plaatsen van ondergrondse containers serieus - ChristenUnie/SGP: de liefde voor Duindorp kan niet van één kant komen
- 22-11-18 - Revis moet bij aanpak woningmarkt meer lef tonen
- 19-11-18 - ChristenUnie/SGP wil meer kaderuimte voor maritieme ondernemers in Scheveningse haven
- 15-11-18 - ChristenUnie/SGP hekelt 20e-eeuws voorstel voor verruiming winkeltijden - ‘College moet terug naar de tekentafel’
- 08-11-18 - Huizen zijn om in te wonen, niet om aan te verdienen
- 08-11-18 - ‘Coalitie weigert boter bij de visafslag te leveren’
- 08-11-18 - Bijdrage ChristenUnie/SGP Begrotingsraad – Voor héél Den Haag
- 07-11-18 - ChristenUnie/SGP: voer de strijd op tegen ondermijning - “Vijf belwinkels in één straat, is dat wel zuivere koffie?”
oktober
- 18-10-18 - ChristenUnie/SGP: draai bezuinigingen op welzijn voor 2019 terug - Vertel uw welzijnsverhaal aan de ChristenUnie/SGP
- 17-10-18 - Problemen Spuikwartier stapelen zich op - “Stadhuis blijft muisstil”
- 16-10-18 - Haal klimaattop naar Den Haag
- 11-10-18 - "Troonrede naar de Grote Kerk"
- 03-10-18 - Maak werk van werkende arme - ChristenUnie/SGP wil meer aandacht voor vergeten armoede
september
- 28-09-18 - ChristenUnie/SGP: “Breng omvang Haagse mensenhandel in kaart” - Den Haag moet strijd tegen moderne slavernij opvoeren
- 27-09-18 - Noodklok peuterscholen klinkt luid - ChristenUnie/SGP: kinderen met taalachterstand mijden peuterschool
- 19-09-18 - ChristenUnie/SGP: “Vertraging bij verkoop Eneco biedt kansen”
- 11-09-18 - ChristenUnie/SGP: oormerk Eneco-dividend voor energietransitie - Zorg en welzijn kind van de collegerekening in nieuwe begroting
- 06-09-18 - Neem aangiftes fietsdiefstal serieus - ChristenUnie/SGP wil meer maatregelen tegen fietsdiefstal
- 05-09-18 - Kerkenvisie biedt meer duidelijkheid over toekomst kerkgebouwen
augustus
- 30-08-18 - Haal potentiële leraren van de bank
- 27-08-18 - Schriftelijke vragen over de verkeerschaos na het Vuurwerkfestival
juli
juni
- 28-06-18 - ChristenUnie/SGP en HSP: “Koester Haags mobiel erfgoed”
- 13-06-18 - Maak fietsparkeren voor mensen met een beperking overal mogelijk - ChristenUnie/SGP: introduceer fietsparkeersticker
- 06-06-18 - Bijdrage ChristenUnie/SGP aan debat over coalitieakkoord 2018-2022
- 06-06-18 - ChristenUnie/SGP: “Voorkom dat gemeente Den Haag in financiële degradatiezone belandt”
mei
- 30-05-18 - “Groen, voor elk wat wils en financieel wankel” - Reactie ChristenUnie/SGP op coalitieakkoord “Den Haag, Stad van Kansen en Ambities”
- 18-05-18 - Bijdrage ChristenUnie/SGP bij het debat over de As-Soennah moskee (ongewenste financiering)
- 18-05-18 - “Overleg met Scheveningers over waardige plek Tonnenmonument”
- 17-05-18 - Bijdrage ChristenUnie/SGP bij debat over de barbaarse steekpartij op het Johanna Westerdijkplein – 17 mei 2018
- 17-05-18 - "Subsidieer As-Soennah moskee niet langer"
- 16-05-18 - ChristenUnie/SGP en Hart voor Den Haag/Groep de Mos willen registratie signalen van (mogelijk) terroristische aanslagen en crisiscommunicatie sterk zien verbeteren
- 02-05-18 - Pak racebaan Koningin Emmakade/Waldeck Pyrmontkade aan
april
- 25-04-18 - Stop import onvrijheid, verdeeldheid en haat - ChristenUnie/SGP: ‘Geen subsidie meer voor islamitische instellingen die geld krijgen uit Midden-Oosten’
- 18-04-18 - ChristenUnie/SGP en Partij voor de Dieren willen betere aanpak zwerfafval
- 17-04-18 - Tekorten leggen hypotheek op de toekomst van Den Haag - “Oude college laat lege portemonnee achter voor ‘t nieuwe”
- 13-04-18 - Maak Festival Classique toegankelijk voor rolstoelgebruikers
- 12-04-18 - Groep de Mos en ChristenUnie/SGP: ‘Haal lachgas weg uit winkeletalages’
- 11-04-18 - Gelijke parkeerregimes nodig in Geuzenwijk, Haven- en Statenkwartier
- 07-04-18 - Geef bewoners Havenkwartier en Norfolkterrein snel goede OV-verbinding - ChristenUnie/SGP wil nieuwe buslijn van Norfolkterrein naar Madurodam
- 05-04-18 - Verbijstering bij Haagse fracties over verkwisting belastinggeld bij prestigeproject - “Waar zijn onze miljoenen gebleven?”
- 03-04-18 - Advies aan verkenner
maart
- 30-03-18 - College laat bewoners rond Galvanischool in de kou staan
- 23-03-18 - Beste verkiezingsuitslag ooit voor ChristenUnie/SGP Den Haag “Bedankt voor uw stem en uw vertrouwen”
- 20-03-18 - Minister Slob bezoekt basisschool De Vliermeent
- 19-03-18 - Geef bewoners Havenkwartier en Norfolkterrein snel goede OV-verbinding - ChristenUnie/SGP wil nieuwe buslijn Norfolkterrein-Tophalte Madurodam
- 17-03-18 - Schoon genoeg van vieze lucht in Den Haag
- 14-03-18 - “We zijn klaar om geschiedenis te schrijven” - ChristenUnie/SGP op 2 zetels in laatste peiling
- 09-03-18 - Minister Schouten in Den Haag in gesprek over de aanpak van schulden
- 08-03-18 - Terugluisteren: Pieter Grinwis bij Omroep West
- 07-03-18 - ChristenUnie/SGP: Den Haag moet meer doen tegen mensenhandel
- 02-03-18 - ChristenUnie/SGP lanceert lokaal actieplan 'Waardig ouder worden'
- 02-03-18 - Ondernemers dupe van betaald parkeren - ChristenUnie/SGP: maak parkeren voor ondernemers veel goedkoper
februari
- 27-02-18 - ChristenUnie/SGP: maak Veenendaalkade veiliger
- 26-02-18 - ChristenUnie/SGP en VVD: maak haast met verkeersveilige Westduinweg
- 22-02-18 - Interview met onze nummer 7 Jony Yuen
- 21-02-18 - Reactie op tweede peiling: ChristenUnie/SGP: stemmengroei nog steeds mogelijk
- 16-02-18 - Haagse politiek: college moet verantwoordelijkheid nemen voor daklozenopvang
- 16-02-18 - Bewoners opnieuw dupe horecabeleid
- 12-02-18 - Wooncafé - 22 februari
- 02-02-18 - ChristenUnie/SGP en PvdA zetten alles op alles om City Mondial te behouden
Reacties op 'Bijdrage ChristenUnie/SGP bij debat over de barbaarse steekpartij op het Johanna Westerdijkplein – 17 mei 2018'
Geen berichten gevonden
Log in om te kunnen reageren op nieuwsberichten.